Marihuana je v povědomí veřejnosti zapsána jako lehká droga. Na druhou stranu z médií jsou známy případy těžkých trestů a hrozící represe ze strany policie a soudů. Jaký je tedy aktuální stav a jaký je trest za pěstování marihuany? A jaký je vývoj do budoucna?
Česká republika považuje konopí s obsahem Δ9-tetrahydrokanabinolu (THC) nad 0,3 % za zakázanou omamnou látku. Podle § 1 přílohy č. 1 nařízení vlády č. 455/2009 Sb. se za rostlinu konopí obsahující omamnou látku považuje jakýkoliv druh a odrůda konopí s obsahem THC přesahujícím 0,3 %. To znamená, že pěstování tzv. „technického“ konopí (s nízkým obsahem THC) není postihováno podle trestního ani přestupkového práva, zatímco pěstování marihuany (s vysokým obsahem THC) je přísně regulováno a může být přestupkem či trestným činem.
Trestní zákoník potom upravuje především trestné činy spojené s omamnými látkami. Speciálně trestní zákoník zavádí trestný čin nedovoleného pěstování rostlin konopí pro vlastní potřebu, dále upravuje trestný čin pro nedovolenou výrobu a distribuci drog a trestný čin pro neoprávněné přechovávání drog.
Další zákony pak sankcionují držení a pěstování „malého množství“ konopí pro vlastní potřebu jako přestupek se sankcí (pokutou).
Jaký trest za pěstování marihuany hrozí v jednotlivých situacích?
Osoba pěstující konopí pouze pro vlastní spotřebu (tzv. samopěstitel) spáchá trestný čin, pokud pěstuje větší množství, než je „množství malé“ (u konopí je považováno za větší než malé pět nebo více rostlin). Trestní sazba je poměrně mírná: za nedovolené pěstování jednoho kusu či více rostlin (pro vlastní potřebu) hrozí až 6 měsíců vězení, peněžitý trest nebo propadnutí věci. V případě přestupku (pěstování jen nepatrného množství nebo exemplářů považovaných za „malé“) jde o pokutu do 50 000 Kč.
Právní úprava tak rozlišuje pěstitele pro vlastní potřebu od komerčního pěstitele, protože stanoví privilegovanou skutkovou podstatu pro samo-zásobitele: tento trestný čin má nižší sazbu než činy spáchané za účelem distribuce. Při uložení nepodmíněného trestu však i tak může jít o odnětí svobody až půl roku. Za pěstování ve větším rozsahu hrozí až 3 roky vězení, a za značný rozsah až 5 let.
Důležitou skutečností je, kdy pěstování přechází v nedovolenou výrobu. Podle rozhodovací praxe nelze rozlišovat „čistě pěstování“ a „výrobu“ jen podle záměru; rozhodující je, zda pachatel rostliny sklidil a dále zpracoval. Pokud pěstitel rostlinu konopí pro vlastní potřebu sklidí a například usuší květy na marihuanu nebo jiné preparáty obsahující THC, pak se může jednat o činnost kvalifikovanou jako výroba nebo jiná forma nakládání s omamnými látkami (byť s výrazně vyšší sazbou). Prakticky to znamená, že kdo si pěstuje konopí pro vlastní potřebu po sklizení by toto již nesměl zpracovat či uskladnit pro pozdější zpracování. Jinak hrozí kvalifikace jako nedovolená výroba s trestem až 5 let vězení.
Neoprávněným přechováváním konopí se rozumí držení omamné látky pro vlastní potřebu bez úmyslu pěstovat či vyrábět. Podle trestního zákoníku je trestné přechovávání konopí (nebo pryskyřice z konopí) v množství větším než malém, a pachatel může být potrestán až rokem odnětí svobody, zákazem činnosti či peněžitým trestem. Ve větším či značném rozsahu platí vyšší sazby. Pokud je ovšem množství malé, nekvalifikuje se držení jako trestný čin, ale jedná se o přestupek podle zákona o přestupcích.
Tedy i malé množství konopí je protiprávní, avšak v takovém případě se postihuje pouze jako přestupek.
Činnost spočívající ve výrobě, prodeji nebo poskytování konopí jiným osobám představuje trestný čin neoprávněné výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a jedy. Trestná je zde nejen samotná komerční výroba konopí, ale také dovoz, vývoz, nabídka, prodej, zprostředkování nebo i bezplatné opatření konopí (např. darování, poskytnutí známým). Hrozící trest představuje trest odnětí svobody od 1 do 5 let nebo peněžitý trest za jakýkoli takový čin. Za zvlášť závažné okolnosti (organizační struktura, velké množství, těžká újma apod.) může jít trest až do 12–18 let.
Léčebné konopí se v ČR povoluje k léčebným účelům – na lékařský předpis jej mohou dostat nemocní pacienti (podobně jako jiné léky s omamnou látkou). Náklady na léčebné konopí částečně hradí zdravotní pojišťovny (do limity cca 30 g měsíčně plně uhraditelných, nad to jen s povolením revizního lékaře).
V posledním období se častěji diskutuje zmírnění přístupu k rekreačnímu konopí. Vláda aktuálně navrhla novelu trestního zákoníku, která by legalizovala tzv. samopěstování – až na tři rostliny konopí pro vlastní potřebu – a rozšířila by limity množství držené drogy. Podle návrhu by dospělý občan mohl mít legálně až 25 g konopí mimo domov a 50 g v soukromí domácnosti (3 rostliny). Sněmovna tento návrh na konci května 2025 upravila – povoluje až 100 g v domácnosti a 25 g mimo ni, přičemž pěstování 4–5 rostlin by bylo považováno za přestupek a více než 5 rostlin za trestný čin; obdobně držení více než 200 g doma by bylo trestné. Reforma dále přináší reorganizaci drogových paragrafů a větší míru alternativních trestů (peněžité, podmínky). Návrh prošel Sněmovnou a do 1. 1. 2026 by se mohl stát účinným (schválený text nyní směřuje do Senátu).
Taková změna by měla znamenat zásadní posun – pěstování konopí do trojice rostlin a držení poměrně velkého množství by už nebylo trestné ani přestupkově.
Ve stávajícím právním stavu je pěstování marihuany v ČR nelegální – byť v malém množství a pro vlastní spotřebu toto může představovat přestupek. Jakákoli nedovolená manipulace s konopím nad rámec domácího neškodného užívání podléhá trestnímu postihu.
Nicméně lze očekávat, že v blízké době dojde k zásadnímu zmírnění a částečné legalizaci marihuany v malém rozsahu a pro osobní požití.
Léčebné konopí je v ČR legální formou léčiva, u které ale platí stejná základní omezení – pacienta chrání před trestem legální recept a přípravek musí být registrovaný k léčebným účelům.
© Mgr. Petr Škadra, advokát | ochrana osobních údajů | cookies